Centrum Kultury i Biblioteka w Nowe Sarzynie

Marcowe spotkanie DKK

Marcowe spotkanie DKK

21 marca, 2024

Marcowe spotkanie DKK

W środę 20 marca miało miejsce kolejne spotkanie DKK, tym razem poświęcone książce „Migracje” Charlotte McConaghy. To kolejna powieść, która zrobiła na klubowiczach ogromne wrażenie.
Autorka, przepięknym, plastycznym językiem opisuje wędrówkę Franny Stone do Grenlandii z misją odnalezienia stada ostatnich na świecie rybitw popielatych, aby odbyć z nimi ich ostatnią migrację. Główna bohaterka, z tajemniczą przeszłością, przekonuje kapitana statku Saghani, aby mogła dołączyć do jego załogi, a śledzone przez nią ptaki wskażą rybakom drogę do łowisk.
Książka wywołała bardzo ożywioną dyskusję. Już tytuł jest wieloznaczny: migracja, dotyczy zarówno zwierząt, ludzi, ale także oznacza wędrówkę w przeszłość przodków, w głąb siebie. Świetnie nakreślona postać głównej bohaterki budzi sympatię: mimo że brakuje jej wykształcenia, wsparcia rodziny, cechuje ją spryt, życiowa zaradność, inteligencja i silny charakter. „Migracje” jest to jednocześnie powieść przygodowa, psychologiczna, filozoficzna i sensacyjna z zaskakującym zakończeniem. Autorka prowadzi czytelnika swoimi ścieżkami, buduje ciekawą opowieść, z pięknymi opisami i wartką akcją. Jest to książka, którą dobrze się czyta, jednocześnie nie jest banalnym czytadłem.
Pojawił się zarzut, że trochę zbyt nachalne są wtręty edukacyjne, za dużo jest w niej dydaktyzmu ekologicznego, a autorka zbyt mocno i wprost zaznacza o co walczy.
Mamy nadzieję, że dobra passa będzie trwała i kolejne klubowe książki przyniosą nam podobną dawkę emocji, jaką dostarczył nam „Migracje”. Wszyscy byliśmy zachwyceni powieścią i gorąco polecamy do przeczytania.

NADCHODZĄCE
WYDARZENIA BIBLIOTEKA

Przeglądaj plakaty nadchodzących lub trwających wydarzeń w CKB w Nowej Sarzynie