08.09.2021 Spotkanie DKK

8 września, 2021

08.09.2021 Spotkanie DKK

W środę 8 września wznowiliśmy również spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki Seniorów. Przedmiotem dyskusji była książka Uli Ryciak pt. „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów”, która zdobyła nagrodę literacką „Gryfia”.

On – ekstrawertyczny geniusz, sławny pianista, „król życia”. Ona – córka wielkiego dyrygenta, piękna, wykształcona, gospodarna. Zjeździli cały świat, poznali najsłynniejszych ludzi swoich czasów, wychowali czworo dzieci. Wydawało się, że przez kilkadziesiąt lat żyli pełnią życia i miłości jak z bajki. Ale okazuje się, że to tylko pozory.

Z jednej strony książka to bardzo dobrze napisana biografia, mnóstwo pracy włożonej w oddanie realiów i historii głównych bohaterów. Z drugiej smutna i gorzka opowieść o miłości kobiety do geniusza, której z takim poświęceniem budowany świat intymny okazał się ułudą.

Burzliwa dyskusja klubowiczów dotyczyła postaci Artura Rubinsteina i przyczynach jego postawy życiowej. Zastanawialiśmy się dlaczego idealna pani domu, wspaniale organizująca zarówno życie rodzinne jak i trasy koncertowe męża, wiernie stojąca u jego boku skończyła życie w samotności.

Jedna z czytelniczek jako ciekawostkę przyniosła kultową książkę Neli Rubinstein, w której znalazły się jej ulubione potrawy z dzieciństwa, mistrzowskie wypieki, a także najlepsze przepisy zebrane od przyjaciół i zaprzyjaźnionych kucharzy z całego świata.