Centrum Kultury i Biblioteka w Nowe Sarzynie

Styczniowy Dyskusyjny Klub Książki

Styczniowy Dyskusyjny Klub Książki

17 stycznia, 2023

Styczniowy Dyskusyjny Klub Książki

„A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy” stała się pretekstem do dyskusji podczas ostatniego DKK. Książka to rozmowa profesora językoznawcy Jerzego Bralczyka oraz dziennikarza i felietonisty Michała Ogórka o szeroko pojętym humorze: od starożytnych Greków po współczesnych Polaków. Ich dyskusja pokazuje imponującą znajomość literatury, sztuki, filmu pary sympatycznych autorów.

W klubie zdania o książce były podzielone. Część czytelników stwierdziła, że książka im się nie spodobała, nie wciągnęła, a dużo lepsza byłaby w odbiorze jako audiobook lub spektakl. Poza tym skierowana jest raczej do zawężonego grona odbiorców.

Byli też klubowicze zachwyceni tą książką. Inteligentny wywiad eseistyczny, do którego Michał Ogórek wniósł lekkość, a profesor Bralczyk swoją wiedzę, bez „profesorskiego” napuszenia. Autorzy wspominają m. in. Tuwima, Słonimskiego, Zembatego, Gogola, Haška, Kabaret Starszych Panów. Pokazują, że żyjemy w świecie języka, czym jest humor intelektualny, jak daleki jest od tego, z czego śmiejemy się współcześnie. Autorzy w sposób przystępny, bez wymądrzania udowadniają, że śmiech należy traktować wielowymiarowo, śmiech powoduje, że jesteśmy ludźmi. Poza wszystkim książka jest bardzo dobrze opracowana redakcyjnie: jest podany wykaz książek, filmów i płyt źródłowych.

Tradycyjnie różnica w ocenach tej samej książki stała się pretekstem do bardzo ciekawej dyskusji w gronie Klubowiczów.

NADCHODZĄCE
WYDARZENIA BIBLIOTEKA

Przeglądaj plakaty nadchodzących lub trwających wydarzeń w CKB w Nowej Sarzynie