„Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”- spektakl w Centrum Kultury

18 września, 2023

„Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”- spektakl w Centrum Kultury

W piątek 15 września na scenie naszego Centrum Kultury mieliśmy niebywałą przyjemność gościć Scenę Wędrowną Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa ze spektaklem „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”.

Przedstawienie w reżyserii Beniamina M. Bukowskiego miało swoją premierę w październiku 2018 r. Od tego czasu już blisko 60 razy było nagradzane owacjami na stojąco, zarówno przez widzów Siemaszki, jak i innych, gościnnych scen Podkarpacia.

Rodzina Ulmów to zwykli ludzie w czasie pokoju, którzy w czasie wojny zdobyli się na czyny, dzięki którym przeszli do historii. Dramatyczne wypadki rozegrały się 24 marca 1944, niedługo przed dotarciem Armii Czerwonej do Markowej. Tego dnia ekspedycja karna niemieckiej żandarmerii w Łańcucie, zamordowała ciężarną Wiktorię Ulmę, jej męża Józefa Ulmę, szóstkę ich dzieci oraz ośmioro ukrywających się pod ich dachem żydowskich uciekinierów. Twórca spektaklu kreśli też historyczne tło, opowiada o relacjach polsko-żydowskich w Markowej, gdzie przed wojną żyło 120 Żydów, a ocalało kilkunastu.

Nie o sprawiedliwości, patosie i bohaterstwie jest to jednak opowieść, a w każdym razie nie tylko. O takich sąsiadach jak Ulmowie mawiało się: ludzki, prawdziwy człowiek! Spektakl stanowi przypomnienie wagi, jaką mają pojęcia: człowieczeństwo, życzliwość, przyjaźń, współczucie i odwaga.

Bukowskiemu udało się nie popaść w patos, uciekł od hagiograficznego stylu i dzięki temu nie oszpecił swoich bohaterów aurą nieosiągalnej świętości.

Wydarzenie odbyło się w ramach zadania „Zaczęło się od COP-u…” dofinansowane przez  Ministerstwo kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Patriotyzm Jutra.