Spotkanie autorskie z Panem Stanisławem Krycińskim i Zdzisławem Skrokiem relacja

27 sierpnia, 2021

W piątek 24 września mieliśmy przyjemność spotkać się w naszej Bibliotece z dwójką niezwykle ciekawych gości.

Pierwszy z nich to Stanisław Kryciński, inżynier chemik, z zamiłowania historyk, krajoznawca, naszym czytelnikom znany jako autor popularnych przewodników turystycznych, opracowań krajoznawczych oraz licznych artykułów.

Drugim gościem był Zdzisław Skrok polski archeolog, pisarz, autor książek zawierających eseje historyczne i archeologiczne, popularyzator nauki i publicysta, a także żeglarz i płetwonurek. Jego liczne książki również posiadamy w naszych zbiorach.

Panowie pięknie dzielili się z nami swoimi pasjami, opowiadali o latach spędzonych na terenie Pogórza Przemyskiego i Bieszczad. Pan Stanisław Kryciński zorganizował w latach 80-tych obozy pod wspólną nazwą „Nadsanie„. Ich uczestnicy prowadzili inwentaryzację krajoznawczą wsi bieszczadzkich i odnawiali opuszczone cmentarze na terenach południowo-wschodniej Polski.

W maju 1988 zorganizował obóz, w czasie którego uczestnicy dokonali renowacji cmentarza muzułmańskiego w Lebiedziewie koło Terespola. W latach 2009 i 2010 brał udział w renowacji cmentarzy w Różniatowie i Ostrowiu k. Przeworska.

Natomiast Pan Zdzisław opowiadał o poszukiwaniu wraków w Zatoce Gdańskiej, o pracy płetwonurka i archeologa. Przedstawił również swoją teorię o początkach państwa polskiego.

Po spotkaniu wielu czytelników zostało by dostać autograf, mieć wspólne zdjęcie i zamienić jeszcze kilka słów z naszymi intersującymi gośćmi.

Zdjęcia Janusz Motyka