Centrum Kultury i Biblioteka w Nowe Sarzynie

„Ostatnia arystokratka” Evzen Bocek

„Ostatnia arystokratka” Evzen Bocek

11 maja, 2022

„Ostatnia arystokratka” Evzen Bocek

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było poświęcone książce „Ostatnia arystokratka” Evžena Bočka. Po raz pierwszy mieliśmy do czynienia na naszych spotkaniach z książką typowo humorystyczną. Nie wszystkim jednak ten typ poczucia humoru przypadł do gustu.

Powieść opowiada historię rodziny Kostków, arystokratów, którzy z Ameryki przyjeżdżają do Czech, by przejąć siedzibę rodu stary- zamek Kostka. Na miejscu zderzają się z rzeczywistością, która daleko odbiega od wyobrażeń o nowym wielkopańskim życiu. Zamek jest w fatalnym stanie i wymaga gruntownego remontu, zastani na miejscu pracownicy są grupą indywidualistów, a samo życie „spłukanych” właścicieli nie przypomina bajki. Dla części klubowiczów była to lekka, zabawna satyra, pełna absurdów opowieść o zmaganiach z brakiem pieniędzy i nową rzeczywistością. Do tego galeria mieszkańców zamku, którzy swoimi przywarami i malkontenctwem nie ułatwiają życia nowym właścicielom.

Do części klubowiczów zupełnie jednak nie trafił typ poczucia humoru autora. Irytowały i męczyły powtórzenia, tłumaczenie żartów było żenujące, a cała historia nudna i męcząca.

Na pewno nie jest to książka wybitna, ale myślę, że można ją polecić na weekend lub plażę, jak typową lekturę lekką, łatwą i przyjemną dla fanów absurdalnego humoru.

NADCHODZĄCE
WYDARZENIA BIBLIOTEKA

Przeglądaj plakaty nadchodzących lub trwających wydarzeń w CKB w Nowej Sarzynie