Centrum Kultury i Biblioteka w Nowe Sarzynie

DKK w lipcu

DKK w lipcu

18 lipca, 2023

DKK w lipcu

Lipcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęciliśmy reportażowi „Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak. Jest to przejmujące, znakomite studium społeczno-obyczajowe. Książka przedstawia losy ”białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Wszyscy wiemy, że istniała ta grupa społeczna, a jednocześnie, mimo, że była najliczniejsza, jest ona zawsze tylko tłem wszelkich wydarzeń, niezauważalnym i pomijanym w historii. W galerii służących pojawiają się: prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, służąca rodziny Sienkiewiczów, Machulskich czy Zofii Nałkowskiej.

Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za marne wynagrodzenie, bez życia prywatnego i możliwości poskarżenia się komukolwiek.

Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom. Autorka przytacza również przykłady postaw małostkowych i nagannych, w których służące „odpłacają” się swoim dotychczasowym chlebodawcom.

Doceniliśmy wszyscy pracę jaką autorka włożyła w zebranie i selekcję materiału do książki, dodając również fotografie, dokumenty, fragmenty listów, a podała to w przystępnej do czytania formie. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura, ale na pewno ważna.

Reportaż warto odsłuchać: w formie audiobooka jest dostępny na platformie Legimi, w doskonałej interpretacji Magdaleny Szejbal.

 

NADCHODZĄCE
WYDARZENIA BIBLIOTEKA

Przeglądaj plakaty nadchodzących lub trwających wydarzeń w CKB w Nowej Sarzynie