DKK Senior: „Barbara i król” R. Czarneckiej

13 października, 2022

DKK Senior: „Barbara i król” R. Czarneckiej

Na październikowym spotkaniu DKK Seniorów rozmawialiśmy o powieści Renaty Czarneckiej „Barbara i król”. Autorka  to polska pisarka specjalizująca się w powieściach historycznych. Inspirują ją przede wszystkim kobiety, które odegrały ważną rolę w dziejach dawnych.

Tematem powieści jest romans pięknej, młodziutkiej mieszczki i polskiego króla. Starzejący się Zygmunt August po przedwczesnej śmierci ukochanej Barbary Radziwiłłówny i nieudanym małżeństwie z Katarzyną Habsburżanką, utracił już nadzieję na odmianę losu. Niespodziewanie na jego drodze staje kobieta łudząco podobna do zmarłej Radziwiłłówny. Barbara Giżanka, kupiecka córka, sprawia, że król odzyskuje wolę życia i ponownie zaczyna marzyć o szczęściu. Ale piękna kupcówna nie dzieli z królem jedynie łoża. Jej wpływ na króla jest coraz większy, co wzbudza nienawiść dworzan i szlachty. Piękna mieszczka nie bardzo kochała króla, ale kochała zbytek. Autorka ocenę bohaterów i wyciągnięcie wniosków pozostawia czytelnikom.

Renata Czarnecka doskonale oddała atmosferę królewskiego dworu, na którym nie brakło intryg, knowań i spisków. Opisy wnętrz, strojów, wyglądu postaci są tak plastyczne i obrazowe, że przed oczyma mamy sceny z książki, która wydaje się być gotowym materiałem na film. Akcja jest dynamiczna, żywe są dialogi, a współczesny język sprawia, że czyta się ją lekko i przyjemnie. Autorka, mimo, że przedstawia swoją wizję głównej bohaterki, jednocześnie mocno osadza akcję powieści w historii Polski.

To książka o miłości, wyrachowaniu, uczuciach, namiętnościach i ciemnych stronach ludzkiej duszy. Cały cykl książek pani Renaty Czarneckiej jest w naszym księgozbiorze i cieszy się dużą popularnością.