DKK: „MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE” FREDERIK BACKMAN

13 czerwca, 2023

DKK: „MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE” FREDERIK BACKMAN

Spotkanie naszego Klubu 12 czerwca poświęciliśmy debiutanckiej powieści szwedzkiego autora Fredrika Backmana, która w Skandynawii szybko została bestsellerem.
Historia prawie 60-letniego, odizolowanego od otoczenia mężczyzny imieniem Ove wciągnęła nas bez reszty.
Choć powieściowy świat pełen jest smutku, bolesnego doświadczenia, samotności i niezrozumienia, nie brak w tej historii dobrego humoru. To ciepła i urzekająca historia o tęsknocie za bliską osobą, nieoczekiwanej przyjaźni, potrzebie relacji i sile społecznych więzów. Główny bohater to gburowaty zrzęda, zgorzkniały, z żelaznymi zasadami, bezwzględną rutyną i brakiem tolerancji dla innych. Ove po śmierci żony, utracił chęć do życia i podejmuje próby samobójcze. Wtedy na jego drodze stają nowi sąsiedzi – rodzina imigrantów i kot przybłęda. Można doszukiwać się także metafizyki w tej powieści: fatum, Anioł Stróż czy opatrzność. Książka sprowokowała do dyskusji o akcie samobójstwa, społeczeństwie wielokulturowym, pięknie pokazanej miłości małżeńskiej czy wykluczeniu technologicznym starszych osób we współczesnym świecie.

To dobrze opowiedziana historia, poruszająca mnóstwo wątków i problemów, która jest świetnym tematem do dyskusji, a jednocześnie dobrze się ją czyta na zmianę śmiejąc się i wzruszając. W większości czytaliśmy ją w aplikacji Legimi, która oferuje książkę także w formie audiobooka.