Centrum Kultury i Biblioteka w Nowe Sarzynie

DKK 07.04.22

DKK 07.04.22

8 kwietnia, 2022

DKK 07.04.22

7IV DKK  – „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”

Autor Radek Rak, lekarz weterynarii, na początku swej drogi literackiej publikował w periodykach kulturalnych i literackich. Za powieść będącą przedmiotem dyskusji na klubie czytelniczym otrzymał w 2020r. Literacką Nagrodę Nike.

Powieść ta, z gatunku fantastyki, to baśniowa historia młodości Jakóba Szeli, przywódcy rabacji galicyjskiej. (Radek Rak zastosował ortograficzną pisownię imienia adekwatną do obowiązującej w latach życia bohatera).

Książka autorstwa laureata znaczącej nagrody skusiła miłośników historii, tych poszukujących wspomnień z rodzinnych stron i po prostu amatorów dobrej literatury. Zdecydowanie zaspokojeni poczuli się ci, kierujący tylko ostatnim kryterium. Ta baśń dla dorosłych wciąga od pierwszego akapitu zwłaszcza czytelników fantazji, porywa zachwycającymi frazami, baśniowością wypływającą wprost z ludowych wierzeń, zabobonów. Każdy rozdział zaczynający się słowami: „Powiadają, że…”zapowiada coś magicznego.  Niektórzy wręcz odkryli w niej nurt realizmu magicznego, tak popularny w XX wieku w lit. iberoamerykańskiej, tu w odsłonie polskiej.

Tradycyjnie zapraszamy do sięgnięcia po powieść i wyrobienie sobie własnej opinii.

NADCHODZĄCE
WYDARZENIA BIBLIOTEKA

Przeglądaj plakaty nadchodzących lub trwających wydarzeń w CKB w Nowej Sarzynie