Wizyta studyjna bibliotekarzy w Krakowie

30 maja, 2023

Wizyta studyjna bibliotekarzy w Krakowie

W dniach 26-27 maja w ramach realizacji zadania „Biblioteka miejscem spotkań” odbyła się wizyta studyjna bibliotekarzy z Nowej Sarzyny w krakowskich bibliotekach. Jednym z celów Projektu jest wzmacnianie kompetencji pracowników bibliotek, szkolenia i wymiana doświadczeń.

Bibliotekarze mieli możliwość zobaczenia bogatych zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, poznania jej historii i znaczenia. Mogliśmy odwiedzić pomieszczenia biblioteki niedostępne dla czytelników, zapoznać się z metodami konserwacji zbiorów, spotkać się z pracownikami i zobaczyć jak wygląda nowoczesny proces wypożyczania książek. Byliśmy w Klinice Papieru Biblioteki Jagiellońskiej: pierwszej uruchomionej w Polsce hali technologicznej z instalacjami do masowego odkwaszania papieru druków i rękopisów, ratujących stare książki i czasopisma. Udało nam się jeszcze zwiedzić unikatową wystawę cennych zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej związane z osobą Mikołaja Kopernika oraz z jego teorią heliocentryczną – rękopisy, starodruki oraz zbiory graficzne. Odwiedzenie Jagiellonki to nie tylko okazja do zgłębienia wiedzy, ale również podróż w głąb historii i kultury. To miejsce, w którym każdy krok jest pełen odkryć i inspiracji. Kolejnym punktem naszego wyjazdu była Biblioteka Pedagogiczna. Miejsce idealne dla osób związanych z edukacją i pedagogiką, ale dostępnych dla wszystkich.

Kolejny dzień otworzyliśmy zwiedzaniem Arteteki. To nowoczesna przestrzeń, oferująca płyty z muzyką i filmami, książki i czasopisma związane ze sztuką współczesną, gry planszowe, komputerowe i elektroniczne, komiksy, czytniki e-booków, pianino elektroniczne i konsole PlayStation. Byliśmy również w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, która jest główną, publiczną biblioteką województwa małopolskiego.

Nasze wizyty studyjne były dla nas wspaniałą okazją do poszerzenia wiedzy, poznania fantastycznych profesjonalistów, wymiany doświadczeń i inspiracji.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

Kierunku interwencji 4.1. BLISKO Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność

#NarodowyProgramRozwojuCzytelnictwa2.0

#MinisterstwoKulturyiDziedzictwaNarodowego