Centrum Kultury i Biblioteka w Nowe Sarzynie

Sierpniowe spotkanie DKK

Sierpniowe spotkanie DKK

19 sierpnia, 2022

Sierpniowe spotkanie DKK

„Pottsville” Jima Thompsona, to książka którą omawialiśmy na sierpniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Powieść to jednocześnie kryminał, komedia pomyłek, z absurdalnym czarnym humorem i zaskakującym językiem.
Główny bohater, Nick Corey, szeryf w prowincjonalnym miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych za wszelką cenę chce pełnić swoją funkcję bez wysiłku i pracy. Kiedy jednak w drogę wchodzi mu dwóch lokalnych alfonsów, Nick zmienia się i zaczyna brutalnie eliminować wszystkie osoby, które stają mu na drodze i przeszkadzają w utrzymaniu władzy. Genialnie manipuluje ludźmi, wykorzystując do własnych celów. W powieści jest też obraz głębokiej prowincji amerykańskiej początku XX wieku: nietolerancyjnej, głupiej, zapyziałej, rasistowskiej i prostackiej.
Jak rzadko kiedy książka spodobała się wszystkim, choć każdy dostrzegł i odczytał ją trochę inaczej. Po przeczytaniu, mimo, że powieść jest humorystyczna i groteskowa, nie możemy się pozbyć zadumy i przerażenia. „Pottsville” jest gorzką kalką naszej rzeczywistości, wokół nas pełno jest osób, które można porównać do głównego bohatera.
Powieść, „perełka” w swoim gatunku, która wciąga od pierwszej strony i rozśmiesza, ale jednocześnie dogłębnie przeraża i zasmuca.

NADCHODZĄCE
WYDARZENIA BIBLIOTEKA

Przeglądaj plakaty nadchodzących lub trwających wydarzeń w CKB w Nowej Sarzynie