Centrum Kultury i Biblioteka w Nowe Sarzynie

„Nazwij to snem” Henry Roth na marcowym DKK

„Nazwij to snem” Henry Roth na marcowym DKK

13 marca, 2025

„Nazwij to snem” Henry Roth na marcowym DKK

Na spotkaniu w marcu członkowie naszego Klubu dyskutowali o książce „Nazwij to snem” Henry’ego Rotha. Wydana po raz pierwszy w 1934 powieść z początku nie odniosła wielkiego sukcesu sprzedażowego, choć krytycy byli nią zachwyceni, a dziś uważana jest za arcydzieło żydowsko-amerykańskiej literatury i klasyczną powieść o imigrantach.

Główny bohater Dawid to mały chłopiec, syn żydowskich imigrantów, mieszkający z rodziną w nowojorskich ubogich dzielnicach. Poznajemy brutalny i bezwzględny, pełen konfliktów świat ludzi starających ułożyć sobie życie na obczyźnie. Mimo, że książka była doceniona przez krytykę wśród naszych czytelników wzbudziła skrajnie różne emocje.

Jedna z piękniejszych książek, jakie przeczytałem, narrator, który patrzy na świat oczami dziecka, a nie popada w infantylność. Powieść pokazuje skomplikowane relacje rodzinne, wejście chłopca w świat religii, rozbudowane opisy chederu, dojrzewanie głównego bohatera, opisy religijnego olśnienia…”

Podobało mi się, że nie jest przestarzała: obraz rodziny od strony psychologicznej, dziecko dorastające w przemocowym domu, patriarchat, nadopiekuńcza matka i ojciec-tyran…”

Plusem książki jest, że autor nie ocenia bohaterów, oczami chłopca widzimy postaci, które charakteryzuje, ale ocenę zostawia czytelnikowi…”

a z drugiej strony:

Książka obszerna, ale nudna, dłużyzny, opisy rozwleczone i nieciekawe, momentami nużąca, może wrócę do niej jak będę mieć za dużo czasu…”

Męcząca forma książki, niepotrzebnie udziwniona..”

Zbyt duże nagromadzenie patologii w rodzinie i otoczeniu głównego bohatera…”

Oczekiwałam powieści o nowojorskiej emigracji, a książka to raczej thriller psychologiczny…”

Nazwij to snem” znalazła się na opublikowanej w 2005 roku liście 100 najlepszych powieści napisanych w języku angielskim po 1923 roku magazynu TIME. Dzięki skrajnie różnym ocenom czytelników, stanowiła świetny temat do dyskusji.