Centrum Kultury i Biblioteka w Nowe Sarzynie

DKK „Dżozef”: Jakuba Małeckiego

DKK „Dżozef”: Jakuba Małeckiego

23 lutego, 2023

DKK „Dżozef”: Jakuba Małeckiego

 

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęciliśmy powieści Jakuba Małeckiego „Dżozef”. Dla większości klubowiczów było to pierwsze spotkanie z tym polskim autorem młodego pokolenia, który z szerzej nieznanego twórcy stał się pisarzem, a na jego kolejne książki czeka się z niecierpliwością.

„Dżozef” to powieść wyrazista, z szybką akcją, która wciąga od pierwszych stron, a elementy realizmu magicznego przeplatają się z humorem i satyrą. Historia dziwna, frapująca i zaskakująca, ale pozostaje w pamięci, skłania do przemyśleń. Świetnie są nakreśleni bohaterowie, których sylwetki autor niezwykle plastycznie przedstawił, prześladujące ich demony i w końcu przemiana. To oni są najmocniejszą stroną książki – zaraz po fabule, która z każdą kolejną stroną zaskakuje nas czymś nowym i nieoczekiwanym. Powieść jest wyrazista, akcja nie zatrzymuje się ani na moment, czym Małecki niewątpliwie podbija serca czytelników.  Dwa główne wątki prowadzone równolegle, zmiana narracji jest rewelacyjna, a historia Czwartego pozostaje w pamięci na długo.

Nad całością unosi się duch twórczości Josepha Conrada, do którego odnosi się zarówno tytuł jak i bohaterowie oraz liczne cytaty z jego prozy. Ogólnie lektura przejmująca, prowokująca do refleksji i przemyśleń. „Dżozef” w wersji audiobooka jest również godny polecenia.

 

 

 

NADCHODZĄCE
WYDARZENIA BIBLIOTEKA

Przeglądaj plakaty nadchodzących lub trwających wydarzeń w CKB w Nowej Sarzynie