„Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” na kwietniowym DKK
17 kwietnia, 2025
Na spotkaniu DKK w środę 16 kwietnia przedmiotem dyskusji były „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” Magdaleny Grzebałkowskiej.
Autorka ściąga Konopnicką z pomnika: z nudnej i sztywnej pani w binoklach wyłania nam się niejednoznaczna postać: niezwykła, zdeterminowana w dążeniu do swoich celów, zaradna, zapracowana, ciekawa świata. Powszechnie znane oblicze poetki, patriotki i wieszczki narodowej uzupełniła o twarz kobiety, matki, przyjaciółki, feministki, podróżniczki, aktywistki, reporterki. Pięknie jest pokazana więź poetki z malarką Marią Dulębianką. Oprócz niewątpliwych licznych zalet, dowiadujemy się o ciemnych stronach życia poetki, jej wadach i trudnym charakterze. Portret Konopnickiej nie został wyidealizowany i przez to poetka staje się bliższa czytelnikowi, bardziej rzeczywista.
Grzebałkowska przepytała dziesiątki osób, by lepiej odnaleźć się w czasach Konopnickiej, przebrnęła przez setki dokumentów, notatek i listów, dzięki czemu wypełniła wiele luk w biografii Konopnickiej.
Reportażystka w sposób obrazowy i wnikliwy wprowadza nas w realia drugiej połowy XIX i początku XX wieku, opisuje relacje społeczne; na tych najbiedniejszych, źle traktowanych, chorych czy więźniów próbuje patrzeć oczami samej Konopnickiej, bo to oni byli jej bohaterami, to im poświęcała swoje pisanie. Szokujące dla współczesnego czytelnika jest jak mało praw miały w tamtych czasach kobiety.
Zastanawialiśmy się również jakie warunki muszą być spełnione, żeby biografia była dobra. Powszechny zachwyt wzbudziła również okładka.
Magdalena Grzebałkowska pisarka, autorka biografii i reporterka, po raz kolejny udowodniła, że jest autorką, której każdą kolejną książkę należy przeczytać. Do tej pory nie zawiedliśmy się na żadnej.
NADCHODZĄCE
WYDARZENIA BIBLIOTEKA
Przeglądaj plakaty nadchodzących lub trwających wydarzeń w CKB w Nowej Sarzynie