10-lecie Dyskusyjnego Klubu Książki

18 kwietnia, 2023

10-lecie Dyskusyjnego Klubu Książki

Wczorajsze spotkanie DKK było wyjątkowo miłe: obchodziliśmy dziesięciolecie działalności naszego Klubu. 15 kwietnia 2013 r. odbyło się spotkanie inauguracyjne i przez lata nieprzerwanie, choć w zmiennym składzie spotykamy się do dziś. Nasi Klubowicze zdobyli liczne nagrody za recenzje książek, a sam Klub w 2018 roku został nagrodzony Kwiatem Azalii. Dzięki istnieniu naszego Klubu mogliśmy zorganizować wiele spotkań autorskich dostępnych dla wszystkich mieszkańców.

Tym razem dyskutowaliśmy o „Osobistym Przewodniku po Pradze” Marcina Szczygła. Jest to dużo więcej niż wyliczanka obiektów: to gawęda, lekkie i z dystansem opowieści autora – czechofila o mieście, czeskiej kulturze, mentalności i ludziach. Szczygieł zabiera nas do czeskiej stolicy i pokazuje miejsca nieoczywiste: knajpka, skwer, bar czy rzeźba są pretekstem do snucia wciągających historii, opowieści, anegdot. Zastanawialiśmy się czy książka jest bardziej dla miłośników stolicy Czech czy tych, którzy jeszcze nie mieli okazji tam być.

Książka jak rzadko podobała się wszystkim czytelnikom i przekonała nas, że w Pradze warto zobaczyć nie tylko Most Karola i Hradczany.